Yabancı Ülkelerde Marka Tescili

Dünya Markasi Tescili: Madrid sözlesmesine dahil ülkeler için yapilacak tek basvuru ile, bu ülkelerin tümünde markanizin tescil edilmesi mümkündür. Bu ülkeler haziran 2001 itibariyle asagida belirtilmistir. Bu ülkelere yapilan müracaata bir ülkede markanizin aynisi veya benzeri tescilli ise o ülkede tescil alinamaz. Ancak diger ülkelerdeki tescil islemini engellemez.
Tescil süresi ortalama 18 ay kadardir.

Dünya Marka Tesciline dahil ülkeler: BX-Benelux, GB-United Kingdom, NO-Norway, CH-Switzerland, HU-Hungary, PL-Poland, CN-China, IS-Iceland, PT-Portugal, CU-Cuba, KE-Kenya, RO-Romania, CZ-Czech Republic, KP-Democratic People's, RU-Russian Federation, DE-Germany Republic of Korea, SE-Sweden, DK-Denmark, LI-Liechtenstein, SI-Slovenia,
EE-Estonia, LS-Lesotho, SK-Slovakia, ES-Spain, LT-Lithuania, SZ-Swaziland, FI-Finland, MC-Monaco, TR-Turkey, FR-France, MD-Republic of Moldova, YU-Yugoslavia, GE-Georgia, MZ-Mozambique
Dünya Marka Tescilinde ücret hesaplamasi: Tescil edilecek ülke sayisina ve ülkelerin breysel taleplerine hesaplanir. Wipo'nun otomatik hesaplama için yaptigi formüle göre yurtdisina ödenecek ücret tespit edilir. TPE harci ve vekillik ücreti ile toplam tescil ücreti elde edilir.
Topluluk Markasi Tescili: 15 AB ülkesinde geçerli olmak üzere yapilan tescildir. 15 AB ülkesinden birisinde tescilli olan marka, Topluluk markasi olarak tescil edilemez. Bu sebeple riskli bir müracaattir. Ön arastirma yapma imkani olmadigindan önceden tespit mümkün degildir.
Birçok AB ülkesi Madrid sözlesmesine dahil oldugundan, müracaat etmeden önce her ikisinin maliyet ve risk sartlarini gözden geçirmekte yarar vardir.
Yabanci Ülkelerde breysel müracaat: AB ve Madrid protokolüne dahil olmayan ülkelerde marka tescili, dogrudan kendilerine müracaat etmek suretiyle yapilir. Bu ülkelerde ön arastirma yapilabilir.
Müracaat için marka vekilinden hizmet almak zorunludur.