Marka Tescil Hizmetleri » Marka İle İlgili Tavsiyeler
« Geri / Back

  • Kullandığınız markaları mutlaka tescil ettiriniz. Tescilsiz marka kullanmayınız. Başkasına ait bir markayı kullanmak hem üretmiş olduğunuz mallara el konulmasına, hem de aleyhinizde hukuk ve ceza davası açılmasına yol açabilir.
  • Markalarınızı ihracat yaptığınız ve ihracat yapmayı planladığınız ülkelerde de tescil ettiriniz. Tescilsiz bir marka ile ihracat yapılması durumunda, markanın ihracat yapılan ülkede başka bir firma adına tescilli olması halinde, gümrüklerde mallara el konulmasına riski bulunmaktadır. Markanızı yurt dışında tescil ettirirken Madrit Protokolü ve Avrupa Topluluğu Marka Tescil sisteminin avantajlarından yararlanınız.
  • Markalarınızı tescil ettirirken en az 5 yıllık bir sürede üretmeyi planlanladığınız ürünler ve faaliyette bulunmayı düşündüğünüz hizmet alanlarında da geniş kapsamlı olarak tescil ettiriniz.
  • Markamızı kullanırken , tescil edildiği şekliyle kullanmaya özen göstermeliyiz. Ancak markanın esas unsurunu değiştirmeden eklerle kullanmak marka sahibinin en doğal hakkıdır. Örneğin abc markasını, abc jeans veya abc collection şeklinde kullanmak gibi. Ancak abc&xyz şeklinde bir markamız tescilliyse, abc ve xyz kelimelerini ayrı ayrı kullanmak markamıza zarar verir . Bu şekilde bir kullanım bir başka firmanın marka hakkını ihlal edebileceği gibi, markamızı tescil edildiği şekliyle kullanmadığımızdan dolayı aleyhimizde iptal davası açılabilir.
  • Markamızı tescil ettiğimiz emtialarda 5 yıl içinde mutlaka kullanmak zorundayız. Aksi taktirde kullanmadığımız emtialar için , aleyhimizde iptal davası açılması riski bulunmaktadır.
  • Markamızı şahıs firmamız adına tescil ettirdikten sonra ,firmamız şirkete dönüşmüş ise , markamızı mutlaka şirkete devir etmemiz ve devir işlemini Türk Patent Enstitüsü'ne bildirmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde şahıs firmamızın ticari faaliyeti sona ermişse, markayı kendi şirketimizde kullanmamıza rağmen, kanuni prosedürü yerine getirmediğimizden dolayı markamızı yeterince koruyamız ve kullanmama nedneniyle iptal davasına da konu olabilir.
  • Yeni marka mevzuatımız ilan ve itiraz sistemine dayandığından tescilli markamızın benzerlerinin tescil edilme riski de bulunmaktadır. Türk Patent Enstitüsü tescilli markaların birebir aynısı olmayan markaları her ay yayınlanan Resmi Markan Bültenlerinde yayınlamaktadır. Bütün marka sahiplerinin bu bültenlerde yayınlanan markaları takip etmesi, markalarının benzerlerinin tescil edilmemesi açısından önemlidir. Ancak ticari hayatta işlerinin yoğunluğu arasında binlerce sayfada oluşan bu marka bültenlerini firma sahiplerinin takip etmesi çok zordur. Bu nedenle Türk Patent Enstitüsü siciline bir marka vekiline marka takip yetkisi vererek , markalarının benzerlerini takip ettirmeleri, ve benzerleri yayınlandığında ise itiraz etmeleri marka sahiplerinin menfaatlerine daha çok uymaktadır. Yayınlanan markalara itiraz süresini kaçırdıklarında ise en az iki yıl süren davalarla ve yüksek miktarlarda dava masraflarıyla karşı karşıya kalma riski bulunmaktadır.
  • Tescilli markanın taklit edilerek aynısının veya benzerinin piyasaya sunulup sunulmadığı konusunda marka sahiplerinin sürekli piyasayı kontrol etmeleri de marka korumasının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Marka sahipleri markalarının taklitleriyle karşılaştığında, davalar çok uzun sürüyor, sonuç alınamıyor, masraflar çok yüksek şeklinde bir düşünceyi benimsemeleri halinde, yıllarca tanıtıp belirli bir konuma getirdikleri markalarının taklitleri çoğaldıktan ve piyasaya kalitesiz ve markanın itibarını bozucu mallar sürüldükten sonra ise markalarını korumaları çok daha zorlaşacak ve belki de markaları yok olup gidecektir.
« Geri / Back